Romuautoasetus

EU komission tekemä ELV (End-of-Life Vehicles eli "romuauto asetusluonnos" on edennyt harrasteautoilun kannalta suotuisasti hyväksyttyyn kompromissi esitykseen, jonka jatkokäsittely neuvottelut on aloitettu.

SAHK järjesti Eduskunta-rakennuksessa keskustelutilaisuuden asiasta. Tilaisuudessa oli viestintä- ja liikenneministeri Lulu Ranne, liikennevaliokunnan puheenjohtaja Jouni Ovaska, Tampereen poikia ja Euroopan parlamentin jäsen Katri Kulmuni. Kulmuni on ajanut asiaa EU:n Parlamentissa erityisen tehokkaasti.

Tilaisuus oli hengeltään erittäin hyvä, voisi sanoa lämminhenkinen. Erityisesti liikenneministeri puhui iloisesti ja ystävällisesti vanhoista autoista, joihin oli tutustunut Tampereen Retkeilyajoissa 2024. Hän myös ilmoitti, että hän osallistuu Fiva-ajoomme ja on sen suojelija.  Kaikki puhujat toistivat, että ilman "kansalaisaloitetta", siis meitä, koko homma olisi livahtanut EU:n lainsäädäntöön ihan huomaamatta. Romuautoasetuksen tavoite sinänsä on hyvä. He pitivät SAHK:n esittämiä muutoksia asetusta parantavina, koska harrasteautoilulla on oma roolinsa Euroopan maissa. He myös kertoivat, että tämän asian käsittely on lisännyt Eduskunnassa yhteisöllisyyttä, koska se koskee sekä ympäristöä että liikennettä ja siis koskee kahta Eduskunnan työvaliokunta.

Hanke etenee EU:n käsittelyssä. Toive on, että se saataisi loppuun vielä tämän vuoden kuluessa, koska puheenjohtajamaa vaihtuu vuoden vaihteessa. Traficomin ylijohtaja Kimmo Pylväs muistutteli kuitenkin, että asetuksen täytäntöönpano vie aikansa. Traficomissa on hänen mukaansa luonnollisesti etusijalla koko kansan ja ajoneuvokannan turvallisuusasiat ja niiden hallinnointi. Traficomin mielenkiinto perustuu harrasteajoneuvojen turvallisuuteen normaalin liikenteen osana. Hän, kuten kaikki hallintovallan edustajat korostivat, että lait ja asetukset tullaan rakentamaan niin, että ne eivät kuormita ja lisää valtionhallinnon kustannuksia vaan antavat suuntaviivat järjestyneiden harrastajien toiminnalle. 

Se asia, että nämä harrasteajoneuvoja koskevat muutosesitykset perustuvat niiden kulttuuriperinnettä vaalivaan rooliin jäi tulevien keskustelujen varaan, vaikka meidän kerhomme jäsen ja Museoviraston virkamies asiasta muistuttivatkin. Samoin oli hieman hämmentävää, että moottoripyöräharrastajat eivät puheenvuoroistaan päätellen oikein olleet ajan tasalla, vaikka ovatkin mukana yhteisessä hankkeessa kolmen yhdistyksen voimin. 

Mutta yhteenvetona: Romuautoasetus etenee vahvassa myötätuulessa ja verrattuna vain muutama vuosi taaksepäin SAHK on noussut ja kehittynyt aivan uudelle tasolle harrastuksen edunvalvojana.

-mpz 16.10.2025